Laboratorium baz danych

There are no translations available.

Laboratorium baz danych zapewnia obsługę zajęć dydaktycznych w zakresie projektowania, programowania optymalizacji i administracji baz danych.

Wyposażane jest w 18 stanowisk komputerowych zbudowanych z serwerów 8-rdzeniowymi procesorami AMD Opteron. Do zajęć dydaktycznych wykorzystywane jest w pełni komercyjne (!) oprogramowanie Oracle 10g, dzięki temu studenci, za pomocą klienta mogą łączyć serwerem baz danych z dowolnego miejsca na świecie i zdalnie wykonywać powierzone zadania.


Główny serwer baz danych znajduje się w serwerowni Instytutu - do dyspozycji (w zależności od zapotrzebowania następuje przesuwanie zasobów. Jest to maszyna wyposażona w dwa procesory AMD Opteron (łącznie 8-rdzeni).

Maszyna oparta jest o platformę serwerową Tyan Thunder. W 16 slotach pamięci zainstalowano łącznie 32GB RECC RAM. Serwer posiada dwa niezależne kontroler SAS/SATAII firmy Adaptec, z czego jeden obsługuje dyski systemowe 140GB 15k SAS, a drugi macierz RAID5 złożoną z 4 dysków serwerowych po 500GB każdy.

Dzięki zastosowaniu platformy wirtualizacyjnej XEN, obecnie sprzęt obsługuje serwery saturn2, m7-ora2 oraz w zależności od potrzeb: m7-vstud1, m7-vora1,2,3,4,5.
Na wyposażeniu Laboratorium baz danych znajdują się ponadto następujące komponenty sieciowe: - Switche Linksys SRW2016 16xGbEthernet + 2xSFP - 5szt. (2szt. Cluster HeartBeat, 2szt. Cluster iSCSI, 1szt. Internet) - Routery MikroTIK 450G 5xGbEthernet LAN/WAN, Level 4 MikroTik OS - 2szt.