Pracownia mikrokontrolerów i sterowników przemysłowych

M-91(od prawej),   Vision260 (od lewej)

Pracownia podlega jednostce Laboratorium Technologii Sieciowych i tworzy z nią integralną całość uzupełniając zakres badań o obszar sieci przemysłowych jak również sterowania i automatyki za pomocą przemysłowych jednostek sterujących.

Laboratorium Mikrokontrolerów i Sterowników Przemysłowych

Tematyka prac prowadzonych w Laboratorium obejmuje tworzenie oprogramowania dla mikrokontrolerów programowalnych i programowalnych sterowników przemysłowych. Obejmuje ona zarówno programowanie autonomicznych jednostek sterujących dla przemysłowych układów wykonawczych, jak również współpracę tych jednostek w różnorodnych sieciach przemysłowych.

Laboratorium wyposażone jest w sterowniki przemysłowe firmy Unitronics. Są to sterowniki do obsługi prostych procesów przemysłowych i automatyki budynków w postaci sterowników M-91.Jak również są to sterowniki do obsługi złożonych linii produkcyjnych i nadzorowania procesów w postaci sterowników Vision260.

M-91(od prawej), Vision260 (od lewej)

W zakresie kształcenia związanego z obsługą tych sterowników znajduję się programowanie w języku drabinkowym jak i programowanie paneli operatorskich.

U-90 Ladder

Laboratorium wyposażone jest również w edukacyjne zestawy uruchomieniowe EBD pozwalające na samodzielne zaprogramowanie i przetestowanie zaprogramowanego układu mikrokontrolera ATMega88 firmy Atmel. Przy zastosowaniu tegoż zestawu studenci mogą przetestować zaprogramowany chip za pomocą samodzielnie zmontowanego układu sensorów i elementów wykonawczych. Domyślnym językiem programowania dla tego zestawu jest Bascom Basic, jednakże pozwala on również programować chip przy zastosowaniu języka C.

Edukacyjny zestaw startowy

W ramach prac naukowych opracowywane są nowe programy do zastosowań w inteligentnych procesach sterowania urządzeniami mechanicznymi jak i procesami technologicznymi.

W laboratorium prowadzone są również projekty studenckie w ramach prac przejściowych i dyplomowych. Przykładem może być manipulator realizowany przez Panów Mariusza Bąbkę i Pawła Bróda.

Praca manipulatora