Pracownia sieci komputerowych i systemów operacyjnych

Pracownia sieci komputerowych i systemów operacyjnych jest główną salą dydaktyczną Labratorium Technologii Sieciowych. Realizowane są tutaj zajęcia dydaktyczne dla studentów kierunku "Informatyka" z zakresu nowoczesnych wielousługowych sieci komputerowych opartych na topologii Ethernet/IP, sieci bezprzewodowych 802.11a/b/g/n, systemów operacyjnych serwerów sieciowych (Linux, MS Windows Server) oraz administracji i bezpieczeństwa systemów komputerowych i sieciowych. Pracownia jest certyfikowanym centrum szkoleniowym japońskiej firmy Allied Telesis.

Laboratorium Sieci   Komputerowych i Systemów Operacyjnych

Pracownia została zbudowana w 2008 r. m.in. dzięki współpracy Instytutu z firmą Allied Telesis - światowym dostawcą zintegrowanych rozwiązań dla sieci IP oraz firmą Tritech System Technology - AT Systems Partner. Odpowiada współczesnym standardom nauczania i zapewnia wysoką jakość kształcenia studentów kierunku Informatyka oraz szkolenia specjalistów branży IT w zakresie nowoczesnych rozwiązań w sieciach Ethernet/IP.

Laboratorium Sieci  Komputerowych i Systemów Operacyjnych

Wyposażenie sali laboratoryjnej

Sala laboratoryjna wyposażona jest w 6 nowoczesnych zestawów zarządzalnych urządzeń sieciowych składających się z przełącznika brzegowego (L2+) AT-8000S, przełącznika routującego (L3+) AT-8600, modularnego routera AT-440S z interfejsami ADSL, V.35 i Ethernet, punktu dostępowego 802.11abg WA-7400 oraz niezbędny pasywny osprzęt sieciowy. Urządzenia zamontowane są w odpowiednio wyposażonych stelażach w standardzie 19”. Do obsługi każdego zestawu do dyspozycji są 2 komputery PC (Core2Duo E7200, 2 GB RAM, 500 GB HDD, DVDR, LCD 19”).  W centralnym stelażu laboratorium zamontowane są przełączniki rdzeniowe AT-9900, AT-x900 (AW+), router AR-770, 24 portowy koncentrator ADSL iMAP-9100 oraz przełącznik POE AT-8600POE.

Łącznie do dyspozycji jest 10 przełączników brzegowych, 6 przełączników dystrybucyjnych warstwy 3, 2 przełączniki rdzeniowe, 7 routerów, 7 punktów dostępowych 802.11abg, koncentrator ADSL oraz 15 komputerów PC.